Η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου (ΕΑΚ) ιδρύθηκε στην Αθήνα, στις 23 Νοεμβρίου του 2009 με στόχο να ενώσει τους κινηματογραφιστές όλων των δημιουργικών ειδικοτήτων, που με συνέπεια και σε διάρκεια, διαμορφώνουν το κινηματογραφικό τοπίο της χώρας μας.

Κεντρική δράση της ΕΑΚ είναι η ετήσια διοργάνωση και απονομή των Εθνικών Κινηματογραφικών Βραβείων.

Η γνώση και η επαγγελματική εμπειρία των μελών της επιτρέπει στην Ακαδημία να ηγείται πρωτοβουλιών για τη ανάπτυξη της κινηματογραφικής παραγωγής, εκπονώντας μελέτες και σχέδια δράσης για τη βελτίωση της εθνικής πολιτικής για τον κινηματογράφο.

Η ΕΑΚ δραστηριοποιείται επίσης στον τομέα της οπτικοακουστικής εκπαίδευσης και επιμόρφωσης, διοργανώνοντας ανοιχτές συζητήσεις και διαλέξεις για επαγγελματίες (Riding the Greek Wave), καθώς και εργαστήρια/σεμινάρια που απευθύνονται σε σπουδαστές και σινεφίλ (Film Factory).

Στο πλαίσιο ενός κοινού πεδίου δράσης με την Ευρωπαϊκή Ακαδημία Κινηματογράφου και άλλες Ακαδημίες του εξωτερικού, η ΕΑΚ διοργανώνει διεθνείς εκδηλώσεις, όπως το Ευρωπαϊκό Βραβείο Νεανικού Κοινού (EFA Young Audience Award), τις Χρυσές Νύχτες της Γαλλικής Ακαδημίας, κ.α. φέρνοντας σε επαφή το ελληνικό κοινό με τους Ευρωπαίους κινηματογραφιστές.

Η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου είναι μέλος του Δικτύου των Ευρωπαϊκών Κινηματογραφικών Ακαδημιών (Film Academy Network of Europe), συμβάλλοντας στη διαμόρφωση μιας κοινής ευρωπαϊκής πολιτικής για τον κινηματογράφο.

Για περισσότερες πληροφορίες-λεπτομέρειες πατήστε εδώ

Βραβεία "Ίρις" 2019 που απονεμήθηκαν σε ταινίες

Untitled Document

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

ΟΙΚΤΟΣ (2018 ΕΓΧ 98)
Μακρίδης Μπάμπης

FALIRO HOUSE PRODUCTIONS, EURIMAGES, NEDA FILM, MADANTS, BEBEN FILMS, ΙΔΡΥΜΑ ΩΝΑΣΗΣ, ΕΡΤ, ΕΚΚ, STUDIO PRODUKCYJNE ORKA, FOSS PRODUCTIONS, POLISH FILM INSTITUTE

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Τεκμηρίωσης

OBSCURO BARR... (2018 ΕΓΧ 61)
Κρανιώτη Ευαγγελία

ILE-DE-FRANCE, TROPICAL UNDERGROUND, ANEMON PRODUCTIONS, CENTRE D'ART CONTEMPORAIN GENEVE BIONNALE OF MOVING IMAGES, ΕΚΚ

Βραβείο Μικρού Μήκους Ταινίας Τεκμηρίωσης

ΕΚΤΟΡΑΣ ΜΑΛΟ... (2018 ΕΓΧ 25)
Λέντζου Ζακλίν

ΕΚΚ, BLONDE AE

Βραβείο Μικρού Μήκους Ταινίας Τεκμηρίωσης

ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΤΟΙ... (2018 ΕΓΧ 10)
Γκότσης Δημήτρης

STEFI & LYNX S.A.

Βραβεία "Ίρις" 2019 - Συγκριτικός πίνακας βραβείων ανά ταινία

Untitled Document

Ταινία Βραβεία Σύν. Βραβείων
WAITER, THE Βραβείο Α' Ανδρικού Ρόλου, Βραβείο Β' Ανδρικού Ρόλου, Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής, Βραβείο Σκηνογραφίας 4
ΑΚΙΝΗΤΟ ΠΟΤΑΜΙ Βραβείο Σκηνοθεσίας, Βραβείο Φωτογραφίας, Βραβείο Ενδυματολογίας 3
ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΧΕΝΤΡΙΞ Βραβείο Σεναρίου, Βραβείο Β' Γυναικείου Ρόλου 2
ΟΙΚΤΟΣ Βραβείο Ηχοληψίας, Βραβείο Μακιγιάζ 2
ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΣ, Η Βραβείο Α' Γυναικείου Ρόλου 1
OBSCURO BARROCO Βραβείο Μοντάζ 1
1968 Βραβείο Ηχοληψίας 1
CHINATOWN: ΤΑ ΤΡΙΑ ΚΑΤΑΦΥΓΙΑ Βραβείο Ειδικών Εφε 1

Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου
Βραβεία ΙΡΙΣ 2020 Υποψηφιότητες

Υποψηφιότητες ΙΡΙΣ για ταινίες

Untitled Document

Μεγάλου Μήκους Μυθοπλασίας
* WINONA Σκην.: Βούλγαρης Αλέξανδρος
* ΑΠΟΣΤΡΑΤΟΣ Σκην.: Μαυροειδής Ζαχαρίας
* ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΔΥΣΑΡΕΣΤΟΣ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ Σκην.: Γεωργόπουλος Γιώργος
* ΕΥΤΥΧΙΑ Σκην.: Φραντζής Άγγελος
* ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ ΤΩΝ ΣΑΡΓΑΣΣΩΝ, ΤΟ Σκην.: Τζουμέρκας Σύλλας
Μεγάλου Μήκους Τεκμηρίωσης
* IRVING PARK Σκην.: Ευαγγελίδης Παναγιώτης
* ΓΙΑ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟΥΣ - ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΩΡΓΟ ΜΑΝΙΑΤΗ Σκην.: Ψυλλάκης Σταύρος
* ΟΤΑΝ Ο ΒΑΓΚΝΕΡ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕ ΤΙΣ ΝΤΟΜΑΤΕΣ Σκην.: Οικονόμου Μαριάννα
Μικρού Μήκους Κινουμένων Σχεδίων
* HEATWAVE Σκην.: Ξένος Φωκίων
* WHITE WINGS, THE Σκην.: Μαρκάτου Βιβή, Μπεκιάρη Πηνελόπη
* ΒΙΑΙΗ ΕΞΙΣΩΣΗ Σκην.: Ντούσιας Αντώνης
Μικρού Μήκους Μυθοπλασίας
* ELECTRIC SWAN Σκην.: Κοτζαμάνη Κωνσταντίνα
* INDEX Σκην.: Κολοβός Νίκος
* ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΚΙ ΕΜΑΣ, Η Σκην.: Κεκάτος Βασίλης
* ΚΑΡΤ ΠΟΣΤΑΛ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ Σκην.: Αντωνόπουλος Κώστας
* ΟΛΕΣ ΟΙ ΦΩΤΙΕΣ Η ΦΩΤΙΑ Σκην.: Σανίδης Κόσεμουντ Ευθύμης
Μικρού Μήκους Τεκμηρίωσης
* ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ, ΤΑ Σκην.: Κυβερνήτης Γιώργος
* ΣΚΟΠΕΛΙΤΗΣ Ή ΤΟ ΠΛΟΙΟ Σκην.: Γκότζος Γιώργος
* ΧΕΙΡΟΠΑΛΑΙΣΤΗΣ, Ο Σκην.: Γούσης Γιώργος

Υποψηφιότητες ΙΡΙΣ για συντελεστές

Untitled Document

Α΄ Ανδρικού Ρόλου
* Σαράντης Μιχάλης, Δαδακαρίδης Πυγμαλίων (ΑΠΟΣΤΡΑΤΟΣ)
Α΄ Γυναικείου Ρόλου
* Τσιλίκα Πηνελόπη, Παπούλια Αγγελική, Καραμπέτη Καριοφυλλιά (ΑΝΑΚΡΙΣΗ, Η)
Β΄ Ανδρικού Ρόλου
* Μουρίκης Βαγγέλης, Παπαγεωργίου Θανάσης, Τοκάκης Θάνος (ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΔΥΣΑΡΕΣΤΟΣ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ)
Β΄ Γυναικείου Ρόλου
* Μπούνταλη Γιούλα, Γκουλιώνη Κάτια, Πιπερά Μάγια (ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ ΤΩΝ ΣΑΡΓΑΣΣΩΝ, ΤΟ)
Ειδικών Εφέ
* Μέγιερ Λουκ, Αλαχούζος Γιώργος, Βλασερός Προκόπης, Αγελαδόπουλος Γιάννης, Αφ Γκενάζ Λίντα Μπόιγε, Κουτσολιώτας Κώστας, Φουκαράκης Γιώργος, Αλαχούζος Ρούλης, Ζαφειροπούλου Εύη, Πίττας Νίκος, Χέλμης Ανδρέας (ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ ΤΩΝ ΣΑΡΓΑΣΣΩΝ, ΤΟ)
Ενδυματολογίας
* Δημητρολοπούλου Άση, Αλιφέρη Μάρλη, Σταυρίδου Ιουλία (ΠΕΡΣΕΦΟΝΗ)
Ήχου
* Έξαρχος Νίκος, Φερμάς Μάρκο, Μπουγιούκος Νίκος, Μήλιου Περσεφόνη, Κωνσταντινίδης Στέφανος, Σιούβερτ Φέλιξ, Λουζιώτης Άρης, Φυλακτίδης Κώστας, Βαρυμποπιώτης Κώστας, Αντύπας Γιάννης (ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ ΤΩΝ ΣΑΡΓΑΣΣΩΝ, ΤΟ)
Μακιγιάζ
* Αφ Γκενάζ Λίντα Μπόιγε, Συμεωνίδη Ιωάννα, Γιατράκου Δήμητρα, Ζαφειροπούλου Εύη (ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ ΤΩΝ ΣΑΡΓΑΣΣΩΝ, ΤΟ)
Μοντάζ
* Πάστρας Νίκος, Χαραλαμπίδης Λάμπης, Βοντράσκε Αντρέας (WINONA)
Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη
* Δραγασάκη Ρηνιώ, Παμπαλλής Σταύρος, Νικολακάκης Μίνως (COSMIC CANDY)
Πρωτότυπης Μουσικής
* Δεσποινίς Τρίχρωμη, Βαλ Ζαν-Πολ, drog_A_tek, Μάτσας Μίνως, Βούλγαρης Αλέξανδρος, Φοίβος (WINONA)
Σεναρίου
* Μαυροειδής Ζαχαρίας, Μπούνταλη Γιούλα, Φακίνου Μαρία, Τζουμέρκας Σύλλας, Γεωργόπουλος Γιώργος (ΑΠΟΣΤΡΑΤΟΣ)
Σκηνογραφίας
* Σαμιώτης Μιχάλης, Βαλτή Πηνελόπη, Δαγκλίδης Αντώνης (ΕΥΤΥΧΙΑ)
Σκηνοθεσίας
* Βούλγαρης Αλέξανδρος, Τζουμέρκας Σύλλας, Φραντζής Άγγελος (WINONA)
Ταινίας Μικρού Μήκους
* Αντωνόπουλος Κώστας, Κεκάτος Βασίλης (ΚΑΡΤ ΠΟΣΤΑΛ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ)
Φωτογραφίας
* Μουμούρη Χριστίνα, Σαρκετζής Σίμος, Δρακουλαράκος Γιάννης (ΖΙΖΟΤΕΚ)

Κύλιση στην κορυφή